
Współpraca z uczelniami wyższymi
Uniwersytet Wrocławski
Uniwersytet Przyrodniczy
Politechnika Wrocławska
Współpraca z Ukrainą
Współpraca z Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego
Liceum Ogólnokształcące im. J. M. Ossolińskiego w Brzegu Dolnym współpracuje z Uniwersytetem Wrocławskim, z Wydziałem Filologii Polskiej nieformalnie od wielu lat, ale Umowa o współpracy między naszą szkołą a dyrektorem Instytutu Filologicznego prof. Janem Miodkiem została podpisana 17 marca 2015 roku.
Przebieg współpracy od kwietnia 2015 roku:
- Wizyta dr hab. Justyna Bajdy w Powiatowym Zespole Szkół i przeprowadzenie lekcji dla klas III gimnazjum o impresjonizmie w malarstwie i poezji Kazimierza Przerwy – Tetmajera.
- Październik 2015 roku – zatwierdzenie programu współpracy między Instytutem a PZS
- Listopad 2015 – wyjazd grupy licealistów na wykład prof. Jana Miodka o poprawności w języku polskim.
- Luty 2016 – przyjazd członków Koła Młodych Teatrologów z IFP na zajęcia z gry aktorskiej przeznaczone dla Szkolnego Koła Teatralnego
- 18 marca 2016 wyjazd grupy licealistów (klasa II) na zajęcia w IFP Z dr Tomaszem Piekotem – wykład z komunikacji językowej i ćwiczenia z pisania komunikatywnych instrukcji obsługi.
- 28 kwietnia 2016 – wyjazd Szkolnego Koła Teatralnego do Wrocławia, na Scenę Kameralną Teatru Polskiego oraz próby aktorskie na Sali prób tegoż teatru.
- Październik 2016 – przekazanie planu współpracy z Instytutem na kolejny rok szkolny.
- Grudzień 2016 – wyjazd uczniów na zajęcia z wybitnymi studentami polonistyki wrocławskiej (wykład na temat Żeromskiego oraz o naukowym spojrzeniu na interpretację tekstu)
- Reaktywacja współpracy 29 marca 2021r. wykładem online prof. Justyny Bajdy na temat motywów literackich i plastycznych na przełomie wieków XIX i XX dla klasy 2Ag.
- 9 kwietnia 2021 wykład dr Elżbiety Jeziornej Lubczyńskiej na temat gigantów pozytywizmu dla klasy 2Bg.
Współpraca z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu
22 maja 2020 roku pomiędzy Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu a naszym Liceum Ogólnokształcącym im. J.M. Ossolińskiego w Brzegu Dolnym zawarte zostało porozumienie o współpracy.
Celem porozumienia jest współpraca w zakresie działalności dydaktycznej i popularyzującej wiedzę, prowadzącej do poszerzania i uatrakcyjnienia oferty dydaktycznej oraz promocji kierunków studiów realizowanych na Uniwersytecie, a także podnoszenie jakości kształcenia młodzieży oraz zachęcania jej do kontynuowania nauki na poziomie wyższym.
W myśl porozumienia Uniwersytet Przyrodniczy umożliwia uczniom Ossolińczyka uczestnictwo w wybranych wykładach, konferencjach i innych przedsięwzięciach naukowych organizowanych przez Uniwersytet oraz udział w wybranych zajęciach praktycznych, nad którymi opiekę merytoryczną sprawować będą pracownicy naukowo-dydaktyczni Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Na terenie Ossolińczyka mogą być organizowane spotkania z pracownikami i doktorantami Uniwersytetu w celu prezentowania najnowszych kierunków prowadzonych badań, spotkania ze studentami działającymi w ruchu naukowym i innych organizacjach studenckich.
Współpraca z Politechniką Wrocławską
Liceum Ogólnokształcące im. J. M. Ossolińskiego to szkoła z długoletnią tradycją, dbająca o wysoki poziom nauczania, a także wszechstronny rozwój uczniów. Poszukując nowych metod nauczania, chcąc rozbudzać w uczniach ciekawość i chęć zdobywania wiedzy, współpracujemy z uczelniami wyższymi, co przekłada się na wyniki w nauce naszych uczniów. W 2019 roku udało nam się nawiązać współpracę z Politechniką Wrocławską w ramach programu „Współpraca Politechniki Wrocławskiej ze szkołami średnimi”. Umowa obejmuje wsparcie w nauce trzech przedmiotów: chemii, fizyki i matematyki. Dzięki temu, nasi uczniowie klas biologiczno-chemicznych biorą udział w zajęciach laboratoryjnych z chemii, prowadzonych w laboratoriach PWr przez pracowników uczelni, natomiast uczniowie klas matematyczno-informatycznych w warsztatach z matematyki i wykładach z fizyki. W okresie nauki zdalnej zajęcia prowadzone były w formie wykładów i warsztatów online. Projekt spotkał się z ogromnym entuzjazmem wśród uczniów, dając im możliwość obycia się z uczelnią wyższą, poznania specyfiki studiów, ale przede wszystkim pogłębienia wiadomości i rozwijania uzdolnień kierunkowych.
Współpraca z Kompleksem Szkolno – Wychowawczym nr 11 w Kowlu na Ukrainie
Współpraca rozpoczęła się od podpisania w 2007 roku listu intencyjnego o woli współpracy. Miasto Brzeg Dolny jest miastem partnerskim z Kowlem, a w Kompleksie Szkolno – Wychowawczym nauczany jest język polski oraz rosyjski. List ze strony polskiej został podpisany przez dyrektora LO Piotra Smelkowskiego w obecności przedstawicieli władz Brzegu Dolnego, ze strony ukraińskiej przez dyrektora Kompleksu Szkolno – Wychowawczego Galinę Oleksejewną Sydoruk w obecności nauczycieli tamtejszej szkoły.
Wspólnie zrealizowano następujące projekty:
- Pięknie się różniąc – szukać tego, co nas łączy.
- Droga do Europy prowadzi przez Polskę.
- Wspólne korzenie – wspólna przyszłość.
- Jesteś Europejczykiem – poznaj swoje prawa.
- Prawa i obowiązki młodzieży polskiej i ukraińskiej.
- Moje hobby – spędzanie wolnego czasu.
- Współpraca Polski i Ukrainy w przygotowaniach do EURO 2012.
- Tradycje szkolne i rodzinne w Polsce i na Ukrainie.
- Z talentów znany jest nasz kraj.
- Uczyć się z sąsiadem i od sąsiada.
W latach 2007 – 2013 łącznie zrealizowano 9 projektów, w których wzięło udział 102 uczniów ze szkoły polskiej i ukraińskiej. Młodzież polska mieszkała u rodzin ukraińskich, a ukraińska – u polskich. Ponad 40 rodzin ukraińskich i tyle samo polskich wzięło udział w tym przedsięwzięciu.
W czerwcu 2013 roku została podpisana umowa o przyjaźni i współpracy między Powiatowym Zespołem Szkół w Brzegu Dolnym a Kompleksem Szkolno – Wychowawczym nr 11 w Kowlu.
W maju 2016 roku grupa polskiej młodzieży wyjeżdża do Kowla w ramach wymiany i realizacji projektu związanego z wyborem zawodu i planów na przyszłość młodzieży polskiej i ukraińskiej.