CZŁONKOWIE KÓŁKA MEDYCZNEGO WPADLI NA ŚWIETNY POMYSŁ! Z OKAZJI ŚWIATOWYCH/ POLSKICH DNI ZDROWIA PRZYGOTUJĄ DLA NAS GARŚĆ ISTOTNYCH INFORMACJI. PONIŻEJ PIERWSZY POST Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA CUKRZYCY.
14 listopada – Światowy Dzień Cukrzycy
14 listopada to Światowy Dzień Cukrzycy, dzień poświęcony zwiększaniu świadomości na temat tej choroby, która dotyka miliony ludzi na całym świecie.
Cukrzyca (łac. diabetes mellitus) to grupa chorób metabolicznych charakteryzujących się hiperglikemią (wysokim stężeniem glukozy we krwi) wynikającą z defektu wydzielania lub działania insuliny. Przewlekła hiperglikemia w cukrzycy wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniami czynności i niewydolnością różnych narządów – min.: oczu, nerek, nerwów, serca, naczyń krwionośnych (def. WHO).
Cukrzyca to choroba znana już od starożytności. Pierwsze wzmianki pochodzą ze starożytnego Egiptu, z 1500 p.n.e. Wtedy ówcześni lekarze zauważyli, że ta tajemnicza dla nich choroba, oznaczała bardzo częste oddawanie moczu oraz utratę wagi.
Diabetes z łaciny oznacza’ przeciekanie’ lub ‘przelewanie się przez coś’, i odnosiło się do ogromnego pragnienia i częstego oddawania moczu jakim charakteryzują się osoby chore.
Mellitus – miodowe. Już od początku historii choroby, lekarze zauważyli że mocz chorych jest słodki i że przyciąga mrówki i inne insekty. Niektórzy lekarze w ramach diagnozy próbowali, więc próbkę moczu.
Dlaczego ten dzień jest ważny?
•Szacuje się, że co 11 osoba na świecie choruje na cukrzycę, a liczba ta stale rośnie. Według prognoz przewiduje się, że w 2030r. Na świecie będzie ok. 360mln osób chorych na cukrzycę a w 2040 ok. 640mln.!
Wczesne wykrycie i prawidłowe leczenie mogą znacząco poprawić jakość życia i zapobiec powikłaniom narządowym tej choroby.
•Dzięki lepszemu zrozumieniu, edukacji i wsparciu możemy wspólnie działać na rzecz zapobiegania cukrzycy typu 2 oraz wspierać tych, którzy zmagają się z cukrzycą typu 1.
Co możemy zrobić?
• Zadbajmy o zdrowy tryb życia, zbilansowaną dietę, regularną aktywność fizyczną i odpowiednią higienę snu – to sprawdzone sposoby na zmniejszenie ryzyka cukrzycy.
• Pamiętajmy o badaniach profilaktycznych – regularne sprawdzanie stężenia glikemii i insulinemii we krwi to pierwszy krok do wczesnego wykrycia choroby.
• Dzielmy się wiedzą i wspierajmy bliskich, którzy zmagają się z tą chorobą.
#ŚwiatowyDzieńCukrzycy przypomina nam, że walka z cukrzycą wymaga działań każdego z nas.
Dziś pomyślmy o tym, jak możemy poprawić swoje zdrowie i wspierać osoby zmagające się z tą chorobą na co dzień.
Razem możemy więcej!
Przygotowała Martyna Wolska (kl.2b)- Kółko Medyczne