Jesteśmy zaszczyceni, kiedy tak miło piszą o naszej Biesiadzie nasi przyjaciele z Biblioteki Ossolineum. Zawsze z radością gościmy Państwa w naszej szkole.

W dniu 25.10.2024 roku dr Dorota Sidorowicz-Mulak, wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, uczestniczyła w XXXII Biesiadzie Ossolińczyków, która odbyła się w Brzegu Dolnym, w Liceum Ogólnokształcące im.J.M.Ossolińskiego w Brzegu Dolnym. Biesiada jest cykliczną imprezą organizowaną w rocznicę powstania szkoły. Mottem tegorocznej były słowa Stefana Packa (polski felietonista i autor aforyzmów, żyjący na emigracji): „Ojczyzna to nie kraj, w którym mieszkasz, ale kraj którego potrzebujesz i który potrzebuje ciebie”.
W swoim wystąpieniu dr Sidorowicz, odwołując się do tych słów, zaprezentowała wiele cytatów z dzieł wybitnych polskich twórców, m. in. Jana Kochanowskiego, Ignacego Krasickiego, Franciszka Karpińskiego, Adama Mickiewicza, Marii Konopnickiej. Uczniowie szczególnie żywo reagowali, gdy, mówiąc o Ojczyźnie, przywoływała także fragmenty tekstów Grzegorza Ciechowskiego, Kazika Staszewskiego czy zespołu Sztywny Pal Azji.
Podobne szerokie rozumienie ojczyzny pojawiło się też w wypowiedziach Aleksandry Cholajdy-Milkowskiej – dyrektorki szkoły, Ireneusza Fury – burmistrza Brzegu Dolnego i innych przemawiających osób.
W wystąpieniach odwoływano się także do osoby Patrona szkoły i jego dzieła. Poważne, wieloaspektowe traktowanie przyjętego patronatu jest znaczącym wyróżnikiem LO w Brzegu Dolnym. Przejawia się ono nie tylko (i nie przede wszystkim) poprzez obecność portretów J.M.Ossolińskiego, czy tablic prezentujących ossolińskie zbiory, w przestrzeni szkoły, ale przede wszystkim realizuje się w codziennej pracy z młodzieżą. Zakład Narodowy i jego twórca stanowią stałą płaszczyznę odniesienia.
Dostrzeganie przez młodzież wspomnianych kontekstów świetnie zostało wyrażone w uczniowskim spektaklu (autorem tekstu jest jeden z czwartoklasistów), przedstawiającym polską rodzinę w ważnych historycznie momentach (początek II wojny światowej, wybuch powstania warszawskiego, ogłoszenie stanu wojennego w Polsce w 1981 roku).
W szkolnej uroczystości, poza burmistrzem, uczestniczyli też inni przedstawiciele władz samorządowych, a także miejscowa posłanka. Mówiąc o Ojczyźnie, wskazywali na ważność związku człowieka z miejscem jego urodzenia, zamieszkania, podkreślano potrzebę budowania wspólnot – na poziomie klasy, szkoły, miejscowości, regionu czy wreszcie kraju. Kilkakrotnie pojawiały się słowa o godności osoby ludzkiej, niezbywalności równego traktowania, bez względu na płeć, narodowość, wyznanie, poglądy polityczne czy orientację seksualną. Dr Sidorowicz odwołała się tradycji tolerancji religijnej w wielokulturowej I Rzeczypospolitej, nawiązując do współczesnej sytuacji Europy i Polski.
Można mieć w pełni zasadne przeświadczenie, że wymienione wyżej wartości są trwale obecne w codziennej pracy szkoły. O stałości takiej postawy świadczyć może choćby obecność na uroczystości dwojga wcześniejszych dyrektorów, emerytowanych nauczycieli, a także licznych absolwentów z różnych roczników. Oni wszyscy mogą mieć poczucie, że, mimo upływu lat, zmian zachodzących w świecie, ich szkoła pozostaje tą samą, organizującą swą pracę z młodzieżą na trwałym gruncie humanistycznych wartości i szeroko pojmując polskość, co skutecznie zabezpiecza ją przed zideologizowaniem i upolitycznieniem.
Taka postawa w pełni współgra i z myślą Józefa Maksymiliana Ossolińskiego, i z realizowaną współcześnie na co dzień strategią Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, co sprawia, że Liceum Ogólnokształcące im. J. M. Ossolińskiego może czuć się istotną (choć zamiejscową) częścią Zakładu.
Skip to content